Plavecké jarní soustředění Štúrovo 1. 5. 2024 – 8. 5. 2024

Termín:

  • Zahájení: 1. května 2024, odjezd z vlakového nádraží Šumperk v 10:09 hod.
  • Ukončení: 8. května 2024, příjezd do Šumperka vlakem cca v 17:45 hod.

Lokalita: Plavecký areál Aqua Štúrovo – Vadas Thermal Resort

Účastníci: Na soustředění se zúčastnilo 18 plavců oddílu TJ Šumperk, rozdělených do dvou týmů podle věku a výkonnosti.

Organizační zajištění:

  • Bc. Eliška Svobodová – metodický garant / trenér
  • Mgr. Eva Kalužíková – trenér
  • Eliška Korcová – administrativní zajištění

Cíl a program soustředění:

Soustředění bylo zaměřeno na intenzivní plavecký trénink a regeneraci. Využívali jsme vyhřívaný padesátimetrový bazén a regenerační bazénky, včetně perličkového a dětského bazénu. Každé ráno jsme zahajovali krátkým výběhem a jógovou sestavou. Pro starší účastníky jsme měli dva dvouhodinové tréninky denně, pro mladší pak dva devadesátiminutové tréninky. Odpolední program zahrnoval protahování, kompenzační cvičení a míčové hry po večeři.

Účastníci byli rozděleni do staršího a mladšího družstva, které vedly trenérky Mgr. Eva Kalužíková a Bc. Eliška Svobodová. Společně také zajišťovaly suchou přípravu. V průběhu soustředění jsme zorganizovali výlet do maďarské Ostřihomi, což bylo pro děti příjemným zpestřením.

Starší děti naplavaly celkem 68 kilometrů, mladší 43 kilometrů. Suchá příprava trvala 12 hodin, zahrnovala protahování, trénink vytrvalosti, míčové hry a kompenzační cvičení.

Tréninkové zázemí bylo skvělé, s možností využití čtyř bazénů, hřišť na beachvolejbal a plážový fotbal a čtyř hřišť s umělým povrchem na různé míčové sporty. Během soustředění jsme se setkali s týmem, který provozuje aquatlon, a uspořádali s nimi závody, ve kterých naši plavci vyhráli ve třech kategoriích.

Ubytování a stravování: Účastníci byli ubytováni ve čtyřlůžkových pokojích s kuchyňkou a koupelnou přímo v areálu termálního koupaliště Vadaš. Stravování probíhalo čtyřikrát denně v restauraci Květinka, která se nacházela také v areálu koupaliště. Cesta na bazén trvala přibližně pět minut pěšky od ubytování.

Jídlo bylo dostačující, avšak pro příští rok plánujeme přidat jedno večerní jídlo s vyšším obsahem bílkovin. Ubytování bylo velmi dobré za přijatelnou cenu.

Závěr: Soustředění splnilo očekávání a tréninkové plány byly úspěšně splněny. Adaptace všech plavců na tréninkový režim byla velmi dobrá. Závodní týmy naplavaly plánované objemy a udržely vysokou motivaci i přes náročné tréninkové tempo.

Rodiče byli průběžně informováni prostřednictvím e-mailů, kde jsme popisovali činnosti na soustředění a přikládali fotografie či videa. Zpětná vazba od rodičů byla velmi pozitivní, ale nejdůležitější byla spokojenost samotných sportovců. Plavci si soustředění užili, ačkoli bylo náročné, a těší se na jarní a letní sezónu a další připravované soustředění.

Metodicky jsme soustředění analyzovali a výstupy budou zpracovány do tréninkových plánů. Plánujeme vzdělávat všechny trenéry oddílu a přidat vzdělávací bloky pro sportovce a jejich rodiče.

Velmi si vážíme podpory TJ Jednota Šumperk za umožnění realizace tohoto projektu, který je zásadní pro sportovní rozvoj dětí. Děkujeme také AquaCentrum Šumperk a městu Šumperk za velkou podporu. V jarní a letní části nás čeká mnoho závodů, kde budeme hrdě reprezentovat město Šumperk. Děkujeme za podporu a těšíme se na vaše fandění.

S úctou,

Ing. Roman Kratochvíl – předseda oddílu
Eliška Svobodová – trenérka oddílu plavání